Bergama Kozak Yaylası Festivali 2019 başladı

İzmir Bergama’da Kozak Yaylası’nın tanıtımı ve turizme kazandırılması için düzenlenen Bergama Kozak Yaylası Festivali 2019 başladı.

İzmir 15.09.2019, 16:25 15.09.2019, 16:26
Bergama Kozak Yaylası Festivali 2019 başladı

İzmir’in Bergama ilçesinde başlayan Bergama Kozak Yaylası Festivali’ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

KOZAK YAYLASI FESTİVALİ 2019 15 EYLÜL’DE

İzmir Bakırçay Havzası’nın kalkınması ve Bergama Kozak Yaylası’nın turizme kazandırılması için önemli projeler yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bergama Belediyesi işbirliği ile Kozak Yaylası Festivali’ni düzenledi. Kozak Kermes Alanı’nda stant açan 110 bölge üreticisi, yerel ürünlerini tanıtmanın yanı sıra, satış da yaparak gelir elde etti. Stantlarda, Kozak Yaylası’nda yetişen domatesten üzüme, çam fıstığından bal ve reçele, geniş yelpazede ürünler yer aldı. Bergama Kozak Yaylası Festivali’ne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz’ün yanı sıra, Bergama Kaymakamı ve önceki dönem belediye başkanı Mehmet Gönenç ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Bergama Kozak Yaylası Festivali 2019

FESTİVAL AÇILIŞINI TUNÇ SOYER YAPTI

Bergama Kozak Yaylası Festivali’nin açılış konuşmasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. Temel vizyonlarının tarıma dönük olarak, çevre dostu politikalarla bölgenin potansiyelini arttırmak olduğunu kaydeden Başkan Soyer, üreticilerin refahını da önceleyerek, tüm İzmirlilerin refahı için çalıştıklarını kaydetti. Türkiye’ye ilham verecek tarım vizyonu ile İzmir’in kırsal kalkınmanın başkenti olmasını hedeflediklerini söyleyen Başkan Soyer, Bergama Kozak Yaylası Festivali’nin çam fıstığının ekonomik değerinin korunması ile Kozak Yaylası’nın tanıtımına katkı sağlayacağını dile getirdi.

Bergama Kozak Yaylası Festivali 2019

“KOZAK YAYLASI MUHTEŞEM BİR YER”

Türkiye’de üretilen çam fıstığının %80’inin Kozak Yaylası’ndan çıktığını, dünya ölçeğinde ise %10’luk bir dilime sahip olduğunu kaydeden Başkan Soyer, Kozak Yaylası’nın asırlık çam ağaçları ile bezeli muhteşem bir yer olduğunu, Bergama’nın aynı güzellikte köyleri olduğunu ve sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin de en önemli kırsal turizm alanlarının burada bulunduğunu söyledi. İzmir’in farklı noktalarında yaptıkları festivaller ile kadim coğrafyanın bereketli topraklarından yetişen ürünleri tüketici ile buluşturduklarını kaydeden Başkan Soyer, çiftçinin üretimini de teşvik ettiklerini ve İzmir ekonomisine katkı sağladıklarını dile getirdi.

Bergama Kozak Yaylası Festivali 2019

BERGAMA’DA MEHMET ERDEM KONSERİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Ormancılar Derneği arasında fıstık çamlarının korunması ve üretimin arttırılması için protokol imzalandığını, saha ve etüt çalışmalarının ise devam ettiğini kaydeden Başkan Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede hava ölçüm istasyonlarını kurarak, analiz yapılması ve ihtiyaç duyulan araç-gereçlerin temin edilmesini sağladığını kaydetti. Konuşmaların ardından, Bergama Kozak Yaylası Festivali’nde “En İyi Üzüm Yarışması” yapıldı. Festivalde ayrıca İBB Pop Orkestrası konseri, semah gösterisi ve yöresel gösteriler yapıldı. Festival kapsamında Mehmet Erdem konseri de yapılacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?