Faiz kararına İzmir’den destek açıklamaları

Merkez Bankası’nın faiz indirimine, İZTO Başkanı Mahmut Özgener’den ve MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı’dan destek mesajları geldi.

İzmir 26.07.2019, 16:26 26.07.2019, 16:28
Faiz kararına İzmir’den destek açıklamaları

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, ekonomik istikrarı ve büyümeyi sağlamak için faiz oranlarının indirilmesi yönünde karar aldı. İş çevreleri tarafından olumlu karşılanan kararla ilgili İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı destek açıklamaları yaptı.

“EKONOMİ İÇİN CAN SUYU OLACAK”

Merkez Bankası’nın faiz oranlarını %24 oranından %19.25 oranına çekmesi hakkında açıklama yapan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, zamanlamanın doğru olduğunu ve kararın ekonomi için can suyu olacağını kaydetti. Bankaların da aynı ölçüde indirime gitmelerini beklediklerini, bu sayede üretim ve yatırım için yeni fırsatlar doğacağını ve ekonomik canlılığın sağlanacağını söyleyen Özgener, Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ihracatın da olumlu yönde etkileneceğini ifade etti. Dünyanın farklı noktalarında benzer faiz indirimlerinin yapıldığını hatırlatan Özgener, ülkemizin ekonomik istikrarı bakımından yerinde bir adım olan karar sonrasında, Merkez Bankası’nın faiz indirimi konusunda yeni adımlar atmasının da doğru olacağını ifade etti.

“YENİ İNDİRİMLER BEKLİYORUZ”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Başkanı Bilal Saygılı da faiz kararı hakkında açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası’nın faizleri indirmesi ile tüm üreticiler ve yatırımcılar için olumlu bir adımın atıldığını söyleyen Saygılı, kararın Türkiye’nin ekonomik gelişimi adına olumlu yansımaları olacağını dile getirdi. Bankaların kredi maliyetlerine de değinen Saygılı, bu konuda da adım atılması gerektiğini, aksi takdirde canlılığın devam edemeyeceğini ifade etti. Merkez Bankası’ndan yeni indirim haberleri beklediklerini kaydeden Saygılı, 2019’un son çeyreğinde bu kararın iyi sonuçlarının görüleceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?