İzmir Mithatpaşa Caddesi trafik yoğunluğu için çözüm

İzmir Mithatpaşa Caddesi’ndeki dükkanların, yüklerini sabah ve akşam zirve saatleri dışında indirme, bindirme yapmaları için kararı alındı.

İzmir 21.12.2021, 23:39
İzmir Mithatpaşa Caddesi trafik yoğunluğu için çözüm

Son dakika İzmir haberleri… İzmir’de kent içi trafiği rahatlatma çalışmaları devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi trafiğin rahat bir şekilde akması için yeni önlemler alıyor. Bu önlemlerden biri de İzmir Mithatpaşa Caddesi trafik yoğunluğu için oldu. İzmir’in ana arterlerinde ve kritik noktalarında düzenlemeler yapan, şerit uygulamaları ve diğer önlemler ile trafik akışını rahatlatan büyükşehir ekipleri, caddedeki parklanmalar sebebi ile yaşanan yoğunluğa da el attı.

İzmir Mithatpaşa Caddesi’ndeki kargo şirketleri, tüp ve su alım – satım yerleri, zincir marketler gibi iş kollarının servis hizmetlerini zirve saatler olan sabah 07.00 ile 10.00,  akşamüzeri 16.00 ile 19.00 saatleri arasında yerine getirmesi engellendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, her şeyden önce toplu taşımayı desteklediklerini, diğer taraftan otomobil kullanıcılarının da sorunlarını çözmekle ilgili bir vazifeleri olduğunu dile getirdi. Yaygel, sabah ve akşamları zirve saatlerinde mevcut altyapının aktif kullanılmasıyla ilgili çalışmalar yaptıklarını, Altınyol’da ek şerit açtıklarını, ücretsiz çekici hizmeti verdiklerini ve trafiği rahatlatmak için kritik noktalarda kavşak ve yol düzenlemeleri yaptıklarını kaydetti.

İzmir Mithatpaşa Caddesi trafik yoğunluğu için çözüm

İzmir Mithatpaşa Caddesi’nde yaptıkları çalışmaya ilişkin de bilgi veren Yaygel, trafik uzmanları tarafından yapılan araştırmada, yol kapasitesinin düzgün kullanılmadığının ortaya çıktığını söyledi. Caddede çift sıra ve iki taraflı parklanmaların yapıldığını ve 2 şerit olan yolun tek şeride düştüğünü söyleyen Yaygel, bunun çok büyük bir trafik sıkışıklığına sebep olduğunu dile getirdi. Yaygel sözlerine şöyle devam etti; “Bu parklanma mal indirme bindirmeden de kaynaklandığından belirlenen saatler dışında mal indirme bindirme yapılmasını aldığımız UKOME kararıyla engelledik. Aldığımız tedbirlerden sonra olumlu geri dönüşler oldu. Bu uygulama caddede trafiği rahatlatırken; sıkışıklığa bağlı ‘dur-kalk’ların azalması nedeniyle trafikten kaynaklı emisyon değerleri de azaldı. Kent merkezinde Bayraklı, Balçova, Buca, Bornova, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka ve Konak olmak üzere 7 ilçemizde tespit edilen toplamda 10 ana arterde benzer kararı alarak uygulamayı genişlettik.”

10 ana arterde de uygulanmaya başladı

Alınan UKOME kararına göre Mithatpaşa Caddesi’nin ardından trafik akışının yoğun olduğu Bayraklı Sakarya Caddesi, Balçova Ata Caddesi, Buca Menderes Caddesi, Bornova Mustafa Kemal, Kamil Tunca ve Abdi İpekçi caddeleri, Gaziemir Önder Caddesi, Karşıyaka Girne Bulvarı, Karabağlar İnönü Caddesi ile Konak İnönü Caddesi’nde yer alan iş kollarına verilen servis hizmetleri de sabah 07.00 ile 10.00, akşam  üzeri16.00 ile 19.00 olan zirve saatler dışında yapılmaya başlandı.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)