İzmir yeni opera binası inşaatı nerede, İzmir opera binası ne zaman açılacak bitecek?

İzmir’de yapımı süren İzmir Opera Binası’nın yüzde 40’ı tamamlandı. Opera binası, mimari ve teknik donanımı ile ön planda olacak.

İzmir 31.05.2021, 18:03
İzmir yeni opera binası inşaatı nerede, İzmir opera binası ne zaman açılacak bitecek?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen İzmir Opera Binası’nın yüzde 40’lık bölümünün tamamlandığı bilgisi paylaşıldı. İzmir yeni opera binası inşaatı nerede, İzmir opera binası ne zaman açılacak ve ne zaman bitecek? Sorularının yanıtları ortaya çıktı. Büyükşehir, kültür sanat kenti İzmir’e yakışır bir opera binası kazandırmak için çalışmalarına devam ediyor. 429 milyon liralık yatırımla 25 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen ve projesi ulusal mimari yarışma ile belirlenen İzmir Opera Binası, mimari özellikleri ve teknik donanımıyla Avrupa’nın sayılı opera binalarından biri olacak.

İzmir’in binlerce yıllık tarihinde sanatın her dalında kalıcı eserlerin üretildiği önemli bir kültür sanat şehri olduğunu hatırlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir’e uluslararası niteliklere sahip olan bir opera binası kazandırmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Başkan Soyer, hedeflerinin İzmir’i evrensel bir kültür sanat üretim merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti. Sanatın farklı dallarındaki eserleri ve dünyanın farklı yerlerindeki sanatçıları İzmir’de buluşturmak istediklerini söyleyen Soyer, İzmir’i ulusal ve uluslararası alanda görünür kılmak için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

izmir opera binası karşıyaka mavişehir

İzmir yeni opera binası inşaatı nerede?

İzmir yeni opera binası inşaatı İzmir’in Karşıyaka ilçesine bağlı Mavişehir Mahallesindedir. Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi'ne ait alanda yükselen opera binasında şunlar olacak;

  • 1435 seyirci kapasiteli ana salon ve sahneler
  • 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahnesi
  • Opera bölümü
  • Prova salonları
  • Bale bölümü
  • 350 seyirci kapasiteli avlu-açık performans alanı
  • Atölyeler ve depolar
  • Ana hizmet birimleri
  • İdare bölümü, genel tesisler ve teknik merkez
  • 525 araç kapasitesine sahip otopark

İzmir opera binası ne zaman açılacak?

Mavişehir’de yapımı süren İzmir Opera Binası 2023 yılının Şubat ayında açılacak. Avrupa’nın önemli sanat binalarından biri olacak İzmir Opera Binası’nda 4 blokta betonarme işleri tamamlandı. Mekanik tesisat işleri süren binanın bir bloğunda ise betonarme işleri devam ediyor. Opera binasındaki inşaat çalışmalarının yüzde 40’nın tamamlandığı, yıl boyunca betonarme imalatların yanı sıra çelik konstrüksiyon, elektrik ve mekanik, sahne mekaniği ve cephe işlerinin süreceği bildirildi.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (1)
Ayça 4 ay önce
Heyecanla bekliyorum