İzmir’de Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı açılacak

Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı bu ay yeni yüzüyle hizmete girmeye hazırlanıyor. İzmir'in en büyük yeşil alanlarından biri yenilenerek kente kazandırılacak.

İzmir 06.10.2021, 14:16
İzmir’de Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı açılacak

Son dakika İzmir haberleri… Çamdibi-Gültepe semtleri arasında olan Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı’nda yenileme çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Ekim ayı içinde açılış yapılacak.  İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Daresi Başkanlığı'nın son hazırlıkları yaptığı 180 bin metrekarelik rekreasyon alanı, İzmirlilerin kenti seyredebileceği terası, çocuk oyun alanı, spor aktiviteleri ve dinlenme alanları ile kentin yeni cazibe merkezi olacak.

Rekreasyon alanında yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı Yeşil Alanlar Yapım Şube Müdürü Ayşe Gevrek Gözsoy, 180 bin metrekarelik rekreasyon alanının Buca, Konak ve Bornova ilçelerinin tam ortasında yer aldığını ve üç ilçeye hizmet edeceğini söyledi.

Yaklaşık 20 yıldır yenilenmeyen alanın zaman içinde işlevini yitirdiğini belirten Gözsoy, “Burada bulunan futbol sahasını özellikle Başkanımız Tunç Soyer'in İzmir'i gençlik ve spor kenti yapma hedefi doğrultusunda 45 metreye 90 metre ölçülerinde FIFA standartlarına getirdik. 500 kişilik tribünümüz var. Böylelikle çevre mahallelerdeki çocuklara spor alışkanlıkları kazandırmak ve amatör spor kulüplerinin tüm maçlarını burada yapabilmesi sağlandı” diye konuştu.

Denize hakim alanların seyir terası olarak değerlendirildiğini ve alana etkinliklerin yapılacağı bir meydan kazandırdıklarını söyleyen Gözsoy, “Tıpkı diğer kıyı projelerimizde olduğu gibi burada da İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak tuvaleti, güvenliği, aydınlatması, büfesi ile hizmet vereceğiz. Dr. Behçet Uz Rekreasyon alanı yenilenen yüzüyle bu bölgelerde yaşayan yurttaşlarımız için yeni bir yaşam alanı olacak” ifadelerini kullandı.

İzmir Dr. Behçet Uz Rekreasyon Alanı

Daha önce alanda bulunan toprak futbol sahası yerine engelli girişine uygun FIFA standartlarında soyunma odaları, 500 kişilik tribünü bulunan futbol sahası yapıldı. Bu sahada amatör spor kulüpleri antrenmanlarını yapacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü sporcu yetiştirecek ve saha aynı zamanda resmi maçlara da ev sahipliği yapacak.

Rekreasyon alanında 480 metre uzunluğunda tartan koşu yolu ve bin 800 metrelik bisiklet parkuru, 4 ayrı noktada fitness alanı, çocuklar için trafik eğitim parkı, oyun, spor ve piknik alanları bulunuyor. Kapalı girişler yeniden aktif hale getirilerek alanın güneyindeki Gültepe mahallesiyle bağlantı kurulması sağlandı. Teraslara spor aletleriyle yeni işlevler kazandırılıyor. Var olan yapısal alanlar da kentsel donatılarla zenginleştirilerek seyir terasına dönüştürüldü.

Park içerisinde düzenlenecek etkinlikler için çim alan bulunuyor. Bin 600 metrekarelik çocuk oyun alanı kaydırak ve tırmanma gibi yeni nesil çocuk oyun grupları ile donatılacak. Parkta güvenlik amaçlı kamera sistemi de olacak.

500 yeni ağaç, 200 binin üzerinde bitki

17,3 milyon liraya mal olan yenileme projesinde, alanda bulunan 3 bin 150 ağaç korundu. 500 yeni ağacın, çalı, sarılıcı ve yer örtücü olmak üzere 200 binin üzerinde bitkinin dikimi de tamamlandı. İzmir’in Doğayla Uyumlu Yaşam Stratejisi çerçevesinde rekreasyon alanında egzotik bitki türleri yerine tümüyle Akdeniz’in ve İzmir bölgesinin doğal florasına uygun bitki türleri kullanıldı. Geniş yeşil yüzeylerde kurakçıl peyzaj bitkileriyle su tasarrufunun sağlanması planlandı. Yapısal birimler alanın büyük bölümünün su koruma havzasında yer alması nedeniyle mobil olarak tasarlandı.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)