İzmir’de Türkiye – ABD ticaret işbirliği konuşuldu

İzmir’de konuşan ABD Ticaret Müsteşarı Czajkowski, Türkiye ile Amerika arasındaki ticaret hacminin 75 milyar dolar olarak hedeflendiğinin bilgisini paylaştı.

İzmir 29.06.2019, 14:31 29.06.2019, 16:11
İzmir’de Türkiye – ABD ticaret işbirliği konuşuldu

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkilerin değerlendirildiği bir toplantı düzenledi. İZTO’nun konuğu olarak toplantıya katılan Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçilik Ticaret Müsteşarı William Czajkowski, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaretin 75 milyar dolar hacminde hedeflendiğini bildirdi.

KIZILGÜNEŞLER: İZTO İŞBİRLİĞİNE HAZIR

Türkiye – ABD Ekonomik değerlendirme toplantısında ilk olarak İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Kızılgüneşler konuştu. Kızılgüneşler, Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin sağlıklı bir şekilde işleyebilmesinin önemine vurgu yaparak, İZTO’nun bu konuda daima özveri gösterdiğini, Amerika Birleşik Devletleri’nin de aynı ölçüde ticareti kolaylaştırması gerektiğini vurguladı. Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin istenilen düzeyde olmadığını ifade eden Kızılgüneşler, ticarete dayalı potansiyelin arttırılması çağrısı yaptı. İzmir’in ABD ile ticaret oranlarının bilgisini de paylaşan Kızılgüneşler, İzmir’in ekonomik potansiyelinin değerlendirilmesi gereğine vurgu yaparak, yeni projeler üretilmesi ve Türkiye ile ABD arasında ticari hacmin büyütülmesinin önemli olduğunu, İzmir Ticaret Odası olarak ABD ile her zaman işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

TÜRKİYE – ABD TİCARET HEDEFİ 75 MİLYAR DOLAR

Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçilik Ticaret Müsteşarı William Czajkowski’de bir konuşma yaparak, Türkiye ile ABD arasındaki ticaret hacminin 21 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu rakamın yeterli olmadığını ifade eden Czajkowski, hedeflerinin 75 milyar dolar olduğunu söyledi. 75 milyar dolarlık ticaret hacminin ulaşılabilir bir hedef olduğunu vurgulayan Czajkowski, politik gelişmelerin ekonomik gelişmeleri etkilediğini, buna rağmen iş dünyasının ticarete odaklandığını söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?