İzmir'de yakalanan dilencinin üzerinden çıkan para şoke etti

İzmir'in Buca ilçesinde zabıta ekiplerinin yakaladığı dilencinin üzerinden 5 bin liraya yakın nakit para çıktı.

İzmir 02.07.2019, 14:59 02.07.2019, 15:02
İzmir'de yakalanan dilencinin üzerinden çıkan para şoke etti

İzmir'in Buca ilçesinde bir süredir dilencilere yönelik çalışmalarını sürdüren zabıta ekipleri bugün harekete geçti. Çevik Bir Meydanı'nda dilencilik yaptığı tespit edilen bir kişiyi tespit eden zabıta ekipleri, dilenciyi yakalamak için çalışma başlattı. İ.Ö. isimli dilenciyi yakalayan zabıta ekipleri, dilencinin üzerindeki parayı merak ederek arama yaptı. İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; dilencinin üzerinden çıkan para ise şaşkına çevirdi. Zor durumda olduğunu söyleyerek yoldan geçen vatandaşlardan para toplayan dilenciden, 5 bin liraya yakın para çıktı. Emniyet görevlileri, dilenciyle ilgili işlem yaparken dilencinin üzerinden çıkan paralara da el konuldu. 

DAHA ÖNCE İSTANBUL'DA ARAŞTIRMA YAPILMIŞTI 

Dilencilerin günde ortalama ne kadar kazandığıyla ilgili daha önce İstanbul'da birçok araştırma ve sosyal deney yapılmıştı. Yapılan araştırmada, dilencilerin en çok, turistik ve kalabalık olan bölgeleri tercih ettiği belirlenmişti. Dilencilik yapanlar da, bu işi tek başına yapmaktan ziyade, belirli bir gruplara dahil olarak yapıyor. Yani her birinin, bağlı olduğu bir grubu var. Bu grup, hangi dilencinin nerede ve ne zaman çalışacağına karar veriyor.

GÜNDE 500 LİRAYA KADAR KAZANIYORLAR 

Genelde küçük çocuğu ve bebeği olan anneler, terliği olmayan çocuklar ve vücudunun bir bölümü sakat olan kişilerin, dilencilikten en çok parayı kazanan kişiler olduğu ifade ediliyor. Dilenci "yeteneğine göre" günde ortalama 500 liraya kadar para toplayabiliyor. Profesyonel olarak bu işi yapan dilenciler, üstlerinde çok fazla para taşımayı tercih etmiyor. Bağlı bulundukları gruplarda görevli olan kişi, saat başı dilencilerin yanında dolaşarak parayı onlardan alıyor. Böylece polis veya zabıta ekipleri dilenciyi yakaladığı zaman, üzerinde çok fazla para bulamıyor. Böylece dilenciler, yakalandıkları zaman "zarar" etmiyor.

Yorumlar (0)
32°
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 04:32
Güneş 06:08
Öğle 13:23
İkindi 17:12
Akşam 20:27
Yatsı 21:57