İzmir’den ABD’ye ticaret köprüsü kuruldu

İzmir’de, ABD ile ticarette yeni işbirlikleri geliştirilmesi için ABD Ticaret Müsteşarlığı’nın ticaret ofisi açıldı.

İzmir 03.07.2019, 12:07 03.07.2019, 12:08
İzmir’den ABD’ye ticaret köprüsü kuruldu

Yönetim Kurulu Başkanlığını Mahmut Özgener’in yaptığı, merkezi Konak Alsancak’da bulunan İzmir Ticaret Odası (İZTO), Amerika Birleşik Devletleri’nin İzmir’de ticaret ofisi açması için bir süredir ikili temaslarda bulunuyordu. ABD ile ticaret köprülerinin kurulması, iki ülkenin şirketlerinin bir araya gelerek ticaret bağlantıları yapması ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iş yapmak isteyen İzmirli firmalara kolaylıklar sağlanması gibi faaliyetler yürütecek olan ABD Ticaret Müsteşarlığı ofisi İzmir Ticaret Odası içinde açıldı. İzmirli ve ABD’li temsilciler açılış sonrasında İzmir Ticaret Odası Lokali’nde bir araya geldi.

ABD TİCARET OFİSİ İZTO’DA AÇILDI

İzmir’den ABD’ye ticaret köprüsü kurulması için çalışmalar yürüten İzmir Ticaret Odası (İZTO), bir süre önce ABD Büyükelçiliği’nden Ticaret Müsteşarı William Czajkowski ve ABD’li yetkililer ile ABD’nin İzmir’de ticaret ofisi açması için görüşmeler yapmıştı. Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Müsteşarlığı’nın ofisi İzmir’de açıldı. Açılışa İZTO ve ABD’li yetkililerin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı. Aynı zamanda ABD’nin Bağımsızlık Günü olması ve ticaret ofisinin açılması şerefine İzmir Ticaret Odası Lokali’nde kokteyl düzenlendi. Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nden Maslahatgüzar Jeffrey M. Hovenier burada yaptığı konuşmada, iki ülke ilişkilerinin ve aynı zamanda İzmir’in özel olduğunu söyledi. Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk ticaretinin de 1811 yılında İzmir’den yapıldığı bilgisini paylaşan Maslahatgüzar Hovenier, İzmir Ticaret Odası’nda açılan ABD Ticaret Ofisi’nin açılışına katıldığı için mutlu olduğunu söyledi.

MAHMUT ÖZGENER AÇILIŞTA KONUŞTU

Daha sonra kokteylde konuşan İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO olarak Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği ve Ticaret Müsteşarlığı ile görüşmeler yaptıklarını, bu görüşmeler neticesinde ABD Ticaret Ofisi’nin İzmir’de açıldığını söyledi. ABD’lilerle daha fazla ortak projeler üreterek bir araya gelmeleri gerektiğini söyleyen Özgener, Türkiye ile ABD arasındaki ticari ilişkileri geliştirebilmek için büyük emek sarf edildiğini söyledi. İzmir’in ekonomik olarak daha da gelişebilmesi ve yeni ticaret bağlantılarının sağlanması için çalıştıklarını ifade eden Özgener, Amerika’dan İzmir’e ticaret heyetlerinin gelmesi ve yeni ticari bağlantılar için görüşmelerin yapılması için Amerikalı yetkililere çağrı yaptı. İzmir’de iki ülke adına ortak fuarların düzenlenmesi için de çağrı yapan Özgener, her türlü destek için hazır olduklarını söyledi. İzmir Ticaret Odası Lokali’nde konuşan bir diğer isim ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer oldu. Başkan Soyer, iki ülkenin güçlü bağlantıları için kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade ederek, İzmir Ticaret Odası’nda açılan ABD Ticaret Ofisi için memnun olduğunu dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?