Karşıyaka’da Ahmet Piriştina Konuk ve Yazar Evi açıldı

İzmir’in efsane belediye başkanı Ahmet Piriştina, ölümünün 16. Yılında kabri başında anıldı ve anısına Karşıyaka’da konuk ve yazar evi açıldı.

İzmir 15.06.2020, 17:24
Karşıyaka’da Ahmet Piriştina Konuk ve Yazar Evi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı yapan ve bir döneme damgasını vuran Ahmet Piriştina, ölümünün on altıncı yılında Aşağı Narlıdere Mezarlığı’nda bulunan kabrinde anıldı. Piriştina’nın yaşamını yitirdiği Karşıyaka’daki ev Ahmet Piriştina Konuk ve Yazar Evi olarak yeniden düzenlenerek açıldı. Duygusal anların yaşandığı törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ahmet Piriştina efsanesini sonsuzluğa taşımak için adım attıklarını dile getirdi. Anma törenine Ahmet Piriştina’nın yakınları ile birlikte CHP İzmir Milletvekilleri, CHP İzmir İl Başkanı, İzmir ilçe belediye başkanları ve İzmirliler katıldı. Piriştina’nın mezarına karanfiller bırakıldı ve törende Kur’an-ı Kerim okutulup vatandaşlara helva dağıtıldı. Mezarlıktaki anmanın ardından Karşıyaka’da bulunan Ahmet Piriştina Konuk Yazar Evi’ne geçilerek açılış yapıldı. Piriştina ailesi adına konuşan Levent Piriştina gösterilen vefaya teşekkür ettiğini dile getirdi.

BAŞKAN TUNÇ SOYER’DEN AÇIKLAMA

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ahmet Piriştina’nın anısını yaşatmak için mazbatasını aldığı gün söz verdiğini söyledi. Ahmet Piriştina ile çalıştığı dönemlerin onur duyduğu dönemler olduğunu dile getiren Başkan Soyer, Ahmet Piriştina Konuk Yazar Evi’nde üretilecek kültür sanat ürünlerinin bir deniz feneri olacağını, Piriştina’nın adının sonsuzluğa taşınacağını kaydetti. Türkiye’den ve dünyanın farklı coğrafyalardan gelecek olan yazarları konuk evinde misafir edeceklerini söyleyen Başkan Tunç Soyer, bu sayede İzmir’in dünyada daha çok bilinmesini sağlayacaklarını dile getirdi.

Yorumlar (0)
-1°
açık
Namaz Vakti 19 Ocak 2021
İmsak 06:53
Güneş 08:19
Öğle 13:27
İkindi 16:03
Akşam 18:25
Yatsı 19:46