Karşıyaka'daki Ege mutfağı festivali için geri sayım başladı

Karşıyaka'da Ekim-Kasım aylarında düzenlenmesi planlanan Ege mutfağı festivali için görüşmeler başladı.

İzmir 03.08.2019, 14:50 03.08.2019, 14:59
Karşıyaka'daki Ege mutfağı festivali için geri sayım başladı

Karşıyaka Belediyesi, geçtiğimiz aylarda Yunanistan'ın Sakız Adası'ndan gelen ziyaretçileri ağırlamış ve iki ülke arasındaki ilişkilerin artmasını hedefleyerek bir festival düzenleyeceklerini duyurmuştu. Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, iki ülke insanının birbiriyle olan iyi ilişkilerini kuvvetlendirmek istediklerini dile getirmişti. Bu festivalle ilgili ilk toplantı, Karşıyaka'da yapıldı.Yunan heyetini ağırlayan Karşıyaka Belediyesi'ndeki toplantıya, Yunan heyetinin yanı sıra İzmir'de bulunan üniversitelerin bölüm başkanları ve turizm temsilcileri katıldı.

İKİ KÜLTÜRÜN BENZERLİĞİ FAZLA

Yunanistan'dan Sakız, Midilli, Samos adaları ile Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinin de yer alacağı etkinlikle ilgili Cemil Tugay açıklamalarda bulundu. İki kültür arasındaki benzerliğin çok fazla olduğunu ve ortak bir mutfak kültürü olduğunu söyleyen Tugay, Ege mutfağının dünyada yeterince tanıtılmadığını savundu. Başkan Tugay, iki kültürün karşılıklı iletişimi ile Ege mutfağının layık olduğu üne kavuşacağını vurguladı. Tugay, bu toplantı ile etkinliğin nasıl planlanacağının ve içeriğinde neler bulunacağa karar verileceği ifade etti. Toplantıda bulunan Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz da yaptığı konuşmada etkinliğin düzenlenmesi için gerekli katkıyı sağlayacaklarını kaydetti. Etkinliğin Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

KONSERLER VE YARIŞMALAR DA YAPILACAK

Öte yandan toplantıda Ege'nin iki yakasında da birbiriyle aynı olan, birbirinden farklı olan ve isimleri birbirine benzeyen yemeklerin olduğu ifade edildi. İki yakanın bir araya getirilmesiyle turizmin de gelişeceği belirtilirken organizasyon kapsamında bununla ilgili bir kitap da çıkarılacağı kaydedildi. Karşıyaka'daki etkinlikte yemek tanıtımlarının yanı sıra konserler ve yarışmalar da yapılacak. Etkinliğin tam programı, iki taraf arasında sürecek görüşmeler sonucunda açıklanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?