Patates fiyatı düştü, ithalat arttı, üretici isyan etti

Patateste ithalatın artmasıyla birlikte fiyatların düşmesi, üreticinin maliyetini bile karşılayamamasına sebep oldu.

İzmir 12.07.2019, 12:41 12.07.2019, 12:41
Patates fiyatı düştü, ithalat arttı, üretici isyan etti

Son günlerde patatesin fiyatının düşmesi ve ithalat nedeniyle zor günler geçiren Ödemiş'teki patates üreticileri, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Üreticiler, fiyatın düşmesi nedeniyle üretim maliyetini karşılayamadıklarını ifade etti. Hasat döneminde yapılan ithalat nedeniyle fiyatların düştüğünü, bu sebeple para kazanamadıklarını belirten üreticiler, artık patates yerine mısır üretimine yoğunlaşmaya başladıklarını dile getirdi. 

250 BİN TON TÜKETİMİN 200'Ü İTHAL

Ziraat Mühendisi Özkan Akgün, tüketimlerinin 250 bin ton civarında olduğunu ancak 200 bin ton patates ithal edildiğini belirtti. İthalat baskısının üreticiyi zor duruma soktuğunu ifade eden Akgün, rekortenin beklenen üzerinde olmasıyla maliyet fiyatlarının düştüğünü kaydetti. 

FİYATLAR 1 TL'NİN BİLE ALTINA DÜŞTÜ

Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş ise ithal ürüne artık prim verilmemesi gerektiğini altını çizerek üreticinin fiyatlara güvenemediğini dile getirdi. Fiyatların ilk etapta 2 TL civarında olduğunu ve bunun üretici için olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Eriş, daha sonraki dönemde fiyatın 1 TL'nin altına bile düştüğünü, bunun da üreticinin maliyetini bile karşılamadığını söyledi. Yaz patatesinin depolanamayacağını, bu nedenle bir an önce satılması gerektiğini belirten Eriş, depolamanın maliyeti artırdığını ve ürünün kalitesini düşürdüğünü dile getirdi. 

ÜRETİCİ PATATESTEN VAZGEÇEBİLİR

Eriş, üretim maliyetlerinin sürekli arttığını söyleyerek fiyat yükselmesinin normal olduğunu, ithalat ile fiyatların düştüğünü ve bu nedenle üreticinin yaptığı işten vazgeçmek zorunda kalabileceğini ifade etti. Bu durumun ülkeyi ithalata bağımlı hale getireceğini savunan Eriş, piyasanın dengelenmesi gerektiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'i başarılı buluyor musunuz?