Son Dakika İzmir deprem yardımı 83 milyon 924 bin lira oldu

İzmir Bornova’da depremzedelerle buluşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, depremden sonra İzmir’e devlet tarafından 83 milyon 924 bin 176 liralık yardım geldiğini söyledi.

İzmir 10.02.2021, 19:51 05.04.2021, 21:15
Son Dakika İzmir deprem yardımı 83 milyon 924 bin lira oldu

Son Dakika İzmir haberleri… İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Bornova Kültür Merkezinde 30 Ekim’de meydana gelen depremde evleri yıkılan veya hasarlı olan depremzedelerle bir araya geldi. Depremden sonra İzmir’e devlet tarafından 83 milyon 924 bin 176 liralık yardım geldiği bilgisini veren Vali Köşger, basına kapalı olarak devam eden toplantıda depremzedelerin sorularını yanıtladı. Vali Köşger, “Şundan emin olmalısınız; burada çalışan arkadaşlarımız, sizin hak kaybınıza vesile olmak için çalışmıyor. Tam tersi sorunlarınıza en hızlı çözümünü bulmanın peşindeler. Maalesef beş parmağın beşi değil. İnsanlar kendi konforlarından en ufak taviz vermek istemiyor. Bir an önce enkazın kaldırılıp, bir an önce inşaat sürecine başlayıp sizin kalıcı konutlara ulaşmanız gayreti içindeyiz ama birileri de ‘enkaz kaldırma aracı çok gürültü yapıyor’ diye şikayette bulunuyor. Toplumdan bu tür şeyler de geliyor. Buna rağmen en kısa sürede kalıcı konutlar başta olmak üzere ulaşmanız gereken hizmetlere ulaşmanızı sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu.

İzmir depreminde kaç bina yıkıldı sorusu yanıt buldu

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Depremde yıkılan 4 bina var. Acil yıkılması gereken 71 bina yıkıldı. 600 bina ağır hasarlı ve yıkılması gerektiği raporlanmış durumda. Onunla ilgili süreç devam ediyor.” dedi. Vali Köşger, “Devletim, olması gereken yerde oldu, yapması gereken yardımları ulaştırmaya çalıştı. İzmir için tüm milletimiz tek yürek oldu, yardımları İzmir’e akıttı. Görevli arkadaşlar yardımları ulaştırmakta zaman zaman zorlandılar. İzmirli, depremin ilk anından itibaren metanetle, sabırla ve sükunetle durdu. Hiçbir taşkınlık yapmadılar, hiçbir açgözlülük yapmadılar, başka yerlerde yaşanıldığı gibi gelen yardımları yağmalama gibi bir şeye teşebbüs etmediler. ‘Şu çadıra gidin oturun’ dedik, orada oturdular. ‘Şu yurda gidin’ dedik, orada durdular ve sükunetle beklediler. Bu yüzden teşekkür ediyorum. Bu çoğu yerde rastlanmayan bir şey” sözlerine yer verdi.

İzmir depreminin ardından devlet tarafından yapılan yardımlar

Vali Köşger, İzmir’e yapılan yardımları da şöyle sıraladı: “Şu ana kadar devletimiz İzmir’e 83 milyon 924 bin 176 liralık yardım akıttı. Bunun AFAD kapsamında olan 'konut nakdi yardım' dediğimiz 6 bin 814 haneye 34 milyon lira, iş yeri ve araç nakdi yardım olarak 654 haneye 33 milyon 708 bin lira olmak üzere toplam 38 milyon lira AFAD’dan aktarıldı. Vefat eden 117 vatandaşın 115 ailesine 1 milyon 147 bin liralık yardım yapıldı. Depremde yıkılan binalara ödenen bin 152 haneye 'eşya yardımı' dediğimiz 34 milyon 545 bin lira, Seferihisar’da tsunamiden etkilenen 74 kişiye 226 bin lira olmak üzere 36 milyonluk bir yardım yapıldı. Ayrıca depremde zarar gören küçük esnafımıza 5 milyon liralık bir miktar aktardık. Esnaf odaları dışındaki büyük hacimli ticaret yapan kardeşlerimize de 5 milyon liralık kaynak aktarıldı. Şu an eşya yardımı alan bin 153 hemşehrimiz var. 361 hemşehrimize henüz yardım ulaştırılamadı ama onlarla ilgili süreç devam ediyor. Yapılması gerekenler seri şekilde yapılmaya çalışılıyor.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu, erzak ve gıda yardım 2021

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)