Son Dakika İzmir, Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu alana depremzedelerin hatıralarının yaşatılacağı bir yeşil alan yapılacağını duyurdu.

İzmir 21.02.2021, 18:14
Son Dakika İzmir, Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılacak

Son Dakika İzmir haberleri… Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de AFAD İl Müdürlüğü'nde düzenlenen koordinasyon toplantısına katıldı. Toplantıya İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Milletvekilleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri ve yetkililer katıldı. Toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, depremin üzerinden geçen 2 ayda konutların temellerini atmaya başladıklarını belirterek, “Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Elazığ ve Malatya’da olduğu gibi İzmir’de de deprem konutu temellerini atacağız. Bin 844 konutun temellerini atmış olacağız. Mart ayına kadar söz verdiğimiz 5 bin 34 konutun temellerini atıp, ağustos ayı itibarıyla da konutların teslimlerini etap etap başlatıyor olacağız. Hızlı bir dönüşüm yapıyoruz. Yaptığımız dönüşüm, İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşümüdür. Bu kapsamda gerek yerinde, gerekse rezerv alanda altyapısıyla, sosyal donatılarıyla Türkiye’ye örnek olacak bir dönüşümü de inşallah güzel İzmir’imizde yapıyor olacağız. Bu sürece destek veren tüm paydaşlarımıza ve İzmirli vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir’deki deprem konutlarının maliyeti 3 milyar lira

Bakan Kurum, “Bugüne kadar İzmir’e her alanda 80 milyar liralık yatırım yaptık. Şu an yaptığımız deprem konutlarının maliyeti yaklaşık 3 milyar lira tutarında. Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız (TOKİ), AFAD’ımız ve belediyelerimizle birlikte hızlı bir şekilde süreci yürütüyor. İnşallah Elazığ ve Malatya’daki gibi vatandaşlarımıza hiçbir mağduriyet yaşatmadan bu süreci tamamlıyor olacağız. İzmir için kentsel dönüşüm sadece bu projelerden ibaret değil. Birçok riskli alanda projelerimiz var. 2002 yılında bugüne kadar sadece 407 milyon lira kira yardımı ödedik.” diye konuştu.

Rıza Bey Apartmanı’nın alanı yeşil alan oluyor

Depremzede vatandaşların Rıza Bey Apartmanı’nın yerine park yapılması talepleri olduğunu ve bunu değerlendirdiklerini belirten Kurum, “38 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 84 milyonu sevince boğan Ela ve Ayda bebeklerimizin çıkarıldığı Rıza Bey Apartmanı depremin temsil alanı haline geldi. Rıza Bey Apartmanı’nın alanını boş bırakıyoruz. Bu alanda bir yeşil alan düzenlemesi ve depremzede vatandaşlarımızın hatıralarının yaşatılacağı bir mekanı da inşallah Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız yapıp İzmir’e kazandırmış olacağız.” dedi. Depremde Rıza Bey Apartmanı’nda 10 yaşındaki kızı Feda Yücel’i, 2 yaşındaki kızı Diren Yücel’i, annesi Arife Yücel’i ve yeğenleri Vera ve Lena Yücel’i kaybeden Emine Yücel, “5 tane canımızı ellerimizde üstüne toprak atarak mezarlarına koyduk. En güvenli yerleri evleriydi. Evimiz bizim mezarımız oldu. Şimdi başka çocuklara, başka insanlara, gelecek nesillere bu anıt park ibret olsun, hiç kimse bunları yaşamasın istiyoruz. Hiçbir çocuk enkaz altında kalmayı hak etmiyor. Hiçbir canlı hak etmiyor. Bundan sonra umarım hiçbir can kurtarılmaya muhtaç kalmaz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)
Yorumlar (0)