Buca Razakısı Üzümü ve Benekli Sultani Üzümü için Üzüm Çalıştayı yapıldı

İzmir’in Buca ilçesinde yapılan Üzüm Çalıştayı’nda rota belirlendi. Buca razakısı ve benekli sültani üzümleri için 12 dönümlük bağ oluşturulacak.

İzmir 11.06.2020, 20:06
Buca Razakısı Üzümü ve Benekli Sultani Üzümü için Üzüm Çalıştayı yapıldı

İzmir Buca’nın yüzlerce yıllık sembolü olan üzüm için harekete geçen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, Buca’da Üzüm Çalıştayı’nın yapılmasını sağladı. Buca’nın yeniden üzüm kokması için Buca Razakısı Üzümü ve Benekli Sultani Üzümü’nün 12 dönüm üzerine yayılması ve bağ oluşturulması sağlanacak. Kentin kaybolan değerini yeniden şahlandırmak ve bağcılık kültürünü canlandırmak için harekete geçen Buca Belediyesi, akademisyenlerden Bucalı üzüm üreticilerine üzüm konusunda uzman isimlerin katıldığı Buca Üzüm Çalıştayı’nı düzenledi. Buca’da tarımsal verimliliği arttırmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Erhan Kılıç, Buca üzümünü canlandırmak için üzüm bağı ile çalışmaya başladıklarını, 13 dönümden oluşan bağın 12 dönümüne yeni bir bağ kuracaklarını söyledi.

BUCA RAZAKISI ÜZÜMÜ VE BENEKLİ SULTANİ ÜZÜMÜ

Buca’da kurulacak yeni bağda tamamen Buca razakısı ve benekli sultani üzümlerinin olacağını söyleyen Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, geleneksel tarım yöntemi uygulayacaklarını, Buca’da bu konuda tecrübe sahibi olan isimlerle birlikte Buca razakısını yeniden canlandıracaklarını dile getirdi. Daha sonra coğrafi işaret de alarak razakısını markalaştıracaklarını kaydeden Başkan Kılıç, buradaki maksadın kar sağlamak olmadığını, Buca’nın sembolünü yeniden gün yüzüne çıkarmak için çalışacaklarını ifade etti. Buca’nın sembolünün cezaevi değil üzüm olduğunu söyleyen Başkan Kılıç, Buca topraklarını ranta değil tarıma açacaklarını söyledi.

Yorumlar (0)