Foça’da çevre kirliliğine sebep olan cüruf tesisi kapatılıyor

İzmir’in Foça ilçesine bağlı Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy mahalleleri arasında bulunan cüruf depolama tesisi için kapatma kararı geldi.

İzmir 13.10.2021, 13:46
Foça’da çevre kirliliğine sebep olan cüruf tesisi kapatılıyor

Son dakika İzmir haberleri... İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça’ya bağlı Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy mahalleleri arasındaki cüruf depolama tesisi ile ilgili önemli bir karar aldı. Yapılan incelemede, cüruf depolama tesisinin, sunduğu bilgi ve belgelerin aksine geri dönüşüm değil bertaraf amaçlı depolama yaptığı, işyeri açma ve çalışma ruhsatının olmadığı, çevre ve insan sağlığı açısından sakıncalı olduğu tespiti yapıldı. Bu sebeplerden dolayı faaliyetten men edilmesine karar verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, Aliağa'da Türkiye'nin en büyük kapasiteli demir çelik üretim tesislerinin bulunması nedeniyle buradaki cüruf oluşumunun kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti. Foça’daki cüruf depolama tesisi ile ilgili açıklama yapan Devran, “Bu tesis yaklaşık 10 yıl önce faaliyete geçti. Faaliyet konusu olarak cürufların geri kazanımları yapılacağı yönünde taahhütler verildi. Herhangi bir geri kazanım yapılmadan yıllarca sürekli bir depolama yapıldı. Bu da zaman içerisinde ciddi sorunlar doğurdu. Yüksek toz miktarı nedeniyle yaşanan sorunların yanı sıra bölgede yangınlar sık sık çıkmaya başladı. Yani çevresel etkileri önemli hale geldi” dedi.

Foça’da çevre kirliliğine sebep olan cüruf tesisi kapatılıyor

Kapatma kararı firmaya tebliğ edildikten sonra tesisin depolamaya kapatılarak, mühürleneceğini belirten Devran, “Kapatmanın ardından işletme tarafından alanın düzgün bir şekilde rehabilite edilmesi, ağaçlandırılması ve çevreye kazandırılması gerekiyor” diye konuştu.

Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Bahadır Doğutürk kararın kendilerini sevindirdiğini söyledi. Bahadır Doğutürk, “Burası çevre için çok ciddi bir endişe kaynağıydı. Büyükşehir’in bu kararı bizi sevindirdi” dedi.

son dakika izmir haberleri

Yorumlar (0)