SON DAKİKA

Güncel

Tunç Soyer: ‘Seçim sonuçları zafer değil, kredi’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer seçim sonuçlarını değerlendirdi ve demokrasi vurgusu yaptı.

14 Haziran 2019 16:10
Tunç Soyer: ‘Seçim sonuçları zafer değil, kredi’

Karşıyaka Belediyesi ve Sosyal Demokrasi Derneği İzmir Şubesi’nin düzenlediği “Yerel Yönetimlerde Katılımcılık ve Demokrasi” paneline katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal ve katılımcı demokrasi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunarak 31 Mart Yerel Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi. Yerel seçim sonuçlarının zafer değil, oy veren vatandaşlar tarafından bir kredi olarak algılanması gerektiğini söyleyen Başkan Soyer, 31 Mart’ın büyük değişimin ipuçlarını taşıyan bir gün olduğunu söyledi.

PANEL KARŞIYAKA HİKMET ŞİMŞEK SAHNESİ’NDE YAPILDI

Karşıyaka Hikmet Şimşek Sahnesi’nde düzenlenen panele İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koral Göymen, Sosyal Demokrasi Derneği İzmir Şubesi Başkanı Cengiz Onur ve çok sayıda İzmirli katıldı. “Yerel Yönetimlerde Katılımcılık ve Demokrasi” başlığı ile düzenlenen panelde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 31 Mart Yerel Seçimleri’ni çarpıcı tespitlerle değerlendirdi.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI TUNÇ SOYER SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

31 Mart Yerel Seçimleri’nin büyük değişimin ipuçlarını taşıyan bir gün olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, halkın artık demokrasinin ezici çoğunluk olarak değil, karar alma süreçlerine tüm vatandaşların katıldığı bir kavrayış olarak algılanmasını beklediğini söyledi. Halkın mevcut siyaset anlayışından, ayrıştıran ve kutuplaştıran yaklaşımlardan bıktığını ifade eden Başkan Tunç Soyer, 31 Mart Yerel Seçimleri ile bu durumun değişmesinin mümkün olduğuna dair güçlü bir algının ortaya çıktığını söyledi.

TUNÇ SOYER: SEÇİM SONUÇLARI BAŞKANLARA VERİLEN BİR KREDİ

Yerel seçimlerin bir zafer olmadığını söyleyen Başkan Soyer, seçmenin belediye başkanlarına ‘kendinizi gösterin, size güvenmeye başlayalım’ mesajı verdiğini söyleyerek, yerel seçim sonuçlarının başkanlara verilen bir kredi olduğunu söyledi. İzmir’de alınan %58’lik oya da değinen Başkan Soyer, bu oyların sadece kendisine verilmediğini, bir umuda verildiğini ifade ederek, İzmir’in bulunduğu coğrafyada demokrasinin öncülüğünü üstlenen bir şehir olduğunu söyledi.

TUNÇ SOYER: İZMİR’İN GELECEĞİNE İZMİRLİLER KARAR VERECEK

Sözlerini, katılımcı demokrasi vurgusu yaparak sürdüren Başkan Tunç Soyer, katılımcı demokrasi örneğinin ilk olarak İzmir’de görüldüğünü, dünyadaki ilk parlamentoların İzmir’de, Teos ve Metropolis’de kurulduğunu söyledi. Aradan binlerce yıl geçmesine rağmen katılımcı demokrasi kültürünün İzmir sokaklarında dolaşmaya devam ettiğini söyleyen Başkan Soyer, İzmir’in bundan sonra gideceği yön hususunda birçok karar alacaklarını, bu kararlarda İzmir halkının da yer almasını sağlayacaklarını söyledi.

  • YAZAR: KAAN YILMAZ

    1993 İzmir doğumlu Kaan Yılmaz İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere’de London School of Economics’de Medya ve İletişim kurslarına katılan Kaan Yılmaz, ‘Avrupa Birliği Ülkelerinde Medya Okur Yazarlığı’ sunumuyla panellere katıldı. Kaan Yılmaz Sondakikaizmir.com’da editör olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Yorumlar

  • Yazılan yorumlar hiçbir şekilde sondakikaizmir.com'un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Web Tasarım